Zázračná dieta
Téma zázračných diet se dostává na přetřes nejen okolo letních prázdnin, ale vlastně celoročně bez vztahu na to, zda je léto, nebo zima. Každý týden si čtu na svém mailu a podpoře našich studentů dotazy typu, která dieta je nejlepší, a kterou bych měl využít jako základní k dosažení soutěžního nebo výkonnostního úspěchu? Je na to snad jednoduchá odpověď, nebo se zabýváme otázkou, která nemá řešení?
Low carb, low fat, keto … Co je vlastně dieta, a na čem je založena?
O žádné dietě se nedá jasně říct, že je nadřazena jiné. Pokud se podíváte na jakoukoliv dietu, ať je to low carb, low fat, dieta omezující konzum pečiva, veganská dieta nebo ketogenní, každá z nich je založena na omezení jedné z běžných složek smíšené stravy, která v konečném důsledku znamená i omezené konzumu energie a vytvoření kalorické pasti, do které se chytnou vaše tukové zásoby, nebo aspoň zásoby energie, které se drží „někde“ uloženy. Podívejme se na příklad typické věty běžné populace.
„slyšel jsem, že po pečivu se tloustne, vyřadil jsem ho a zhubnul“
Pečivo tvoří polovinu denního příjmu sacharidů u běžného člověka. Ke snídani si dá chléb, na svačinu šunku s pečivem, k odpolední svačině si dá sladkou buchtu a k večerní pomazánce nebo tlačence si nedá nic jiného, než opět chléb. Logicky tak omezené konzumu pečiva – sacharidů, povede i ke snížené energetického příjmu, a tím i kýžené využití uložených energetických zásob.
Která dieta je tedy v tomto funkční a založená na optimálních principech? Každá …
…tedy každá, která vytváří kalorický deficit. Je tedy jedno, zda jedete vlny, low carb, low fat nebo keto. Pokud vám tato dieta indukuje kalorický deficit, měla by vést ke snížení množství tělesného tuku.
Zde si neodpustím jednu důležitou poznámku. Tou je hypokineze, která sužuje naše lidstvo v posledních několika letech a desetiletých. Ano, vymizení přirozené míry a dávky pohybu můžeme považovat za daleko větší problém, než samotný blahobyt a s tím spojený přebytek energie, protože pokud bychom tuto energii byli schopni někde vydat, tak si klidně dopřejme. Nedostatek pohybu je problémem číslo 1. Jezdíme stále více autem, nechodíme, nepracujeme manuálně, chození do schodů bez výtahu se stalo sprostým slovem a v domácnosti se snažíme o co největší pracovní pohodlí. To je obrovská chyba, kterou je třeba si uvědomit. Denní pracovní a necílené pohybové aktivity dokážou totiž přidat klidně 1 000 kcal spálených navíc.
Živiny nejsou důležité?
Samozřejmostí při stanovování vašich diet, je i povědomí o příjmu živin. Nyní jste si již zajistili první podmínku úspěchu, a to je kalorický deficit. Co se ale stane, pokud se přeci jen budu více zajímat o příjem jednotlivých živin? No, bravo, gratuluji. Dostali jste se v této hře na druhý level. Protože a samozřejmě, každá z živin se chová ve vašem organismu trochu jinak a vytváří jinou ať již metabolickou nebo hormonální odpověď.
Co je jisté, je ten fakt, že vaše strava by měla být vícebílkovinná. Právě bílkoviny se starají o to, abyste neztráceli pracně nabitou svalovou hmotu. Ta je velmi důležité nejen z pohledu ochrany svalových bílkovin, ale také pro jejich opravu. Již jsme si řekli, že se bude hodit navýšení pohybu a snahy o hýbání se, a právě s tím vám pomůže příjem nebo spíše konzum bílkovin.
Ostatní živiny by poté již měli být v rovnováze. Moderní přístup hovoří o tom, že bychom se měli více zaměřit na příjem tuku, než sacharidů. A sacharidy jako inzulinotvůrce omezovat tak, jak jen to bude možné. Upřímně…není to zcela reálné. Váš mozek přeci jen určité množství glukózy potřebuje. Právě přívod sacharidů by se mohl pohybovat někde okolo 50-150 g denně (samozřejmě přísně individuálně).
Třetí level mého snažení
Živiny a energii máte již vyřešenou. Dostaňme se na další level svého snažení, a tím je aplikace na sportovní výkon, ale také doplnění o suplementy. Netvrdím, že je to základ vaší stravy a snažení, nicméně vhodné doplnění výživy dokáže nasměrovat vaše snažení co nejblíže k cíli, který jste si stanovili.
Směrem ke sportovnímu výkonu, ať již v posilovně nebo venku na kardiu, je vhodné váš cíl doplňovat o suplementy jednak ochraňující svalovou hmotu, druhak zvyšující schopnost vašeho organismu spalovat tělesný tuk. Není divu, to je přece obecný cíl, kterého byste měli a většinou chcete dosáhnout. Aby to bylo co nejpraktičtější. Pokusil jsem se navrhnout jednoduchý suplementační plán.
- 2 hodiny před výkonem – CFM protein 80
- 30 min. před výkonem – synefrin, kofein, BCAA, předtréninkovka Impact
- Ihned po výkonu – BCAA, Glutamin
- 30 min. po výkonu – CFM protein 80, kreatin
Právě doplňky stravy včetně multivitamínů a minerálních látek mohou stát za vaším dalším pokrokem ve snažení o vybudování svalové hmoty nebo spálení nechtěného tělesného tuku. Abych ale nezůstal o tohoto obecného cíle, vrátím se k hlavnímu tématu tohoto článku. A shrnutí otázky…
Existuje zázračná dieta?
Samozřejmě že ne, pokud se snažíte o cokoliv, tak je na prvním místě zázračnosti vaše snaha a píle spojená v případě hubnutí s vhodně nastaveným kalorickým deficitem a volbou živin, je tím základním principem pro váš úspěch. Myslete na to, až budete přemýšlet na extrémem, který nedává absolutně žádný smysl. A i když je doba rychlosti, tak v dietách platí, že rychlost není tím hlavním a nejdůležitějším aspektem vhodně nastaveného režimu. Tím hlavním je efektivita ve snížení tuku, a tak vezměte rozum do hrsti a vyhněte se obloukem zázračným dietám i jejich propagátorům. Jediný zázrak se skrývá v kontinuitě vašeho snažení…
zdroj obrázku: https://vidafitness.com/personal-training/partner-training/
Autor článku Mgr. Jan Caha