Rozdíly mezi Whey Protein CFM a Hydro Proteinem?

CFM Whey protein nebo Hydro protein? V čem je vlastně ten zásadní rozdíl? Vždyť to jsou oba syrovátkové proteiny! Pokud máte takové otázky nebo pokud ještě stále nevíte, který z těchto dvou proteinů je pro vás ten lepší, jste tu na správném místě. Pojďme si každý z nich podrobněji prozkoumat a odpovíme se na tyto základní otázky.

 

Whey CFM protein

Co to vlastně je? Je to syrovátkový proteinový koncentrát, který obsahuje až 80 % bílkovin. Ovšem to nejzásadnější na tomto produktu je, že byl zpracován metodou CFM (cross flow microfiltration), díky této metodě si protein zachová ty nejlepší možné biologické vlastnosti, nedochází k denaturaci (znehodnocení) proteinu a je přirozeně bohatý na esencialní i neesenciální aminokyseliny. Nejen že tento protein dodává vysokou koncentraci bílkovin a aminokyselin do svalů, je to i jeden z nejlépe stravitelných koncentrátů a je známý tím, že je chuťově na té nejlepší úrovni ze všech proteinů. Díky metodě CFM obsahuje také velmi nízké množství laktózy a mléčného tuku, což jsou látky, které se považují za škodlivé. Jednoduše řečeno, CFM Whey protein je ten nejpřirozenější, mnohoúčelový zdroj rychle stravitelných syrovátkových bílkovin na trhu.

Je také velkým plusem, že obsahuje větší množství vápníku než například syrovátkový izolát nebo hydrolyzát. Vápník prospívá pevnosti a zdraví kostí, stabilitě krevního tlaku a chrání střeva před rakovinou. Při CFM technologii se vápník z mléčné suroviny tolik nevytrácí jako například u metody iontové výměny. Tomuto způsobu zpracování suroviny bych se radši vyhýbal a radši vybíral to nejkvalitnější na trhu, tedy technologii CFM.

Kdy tento protein ideálně užívat?

CFM se dá používat prakticky kdykoliv během dne, když chceme doplnit potřebné bílkoviny. Osobně bych doporučoval užívat CFM ihned po probuzení, mezi jídly, před tréninkem nebo do 45 minut po tréninku. Pokud nemáte jinou možnost, je možné používat ho i před spaním na noc, ale pro tuto dobu jsou vhodnější kaseinové produkty.

Doba trávení tohoto proteinu dosahuje až 3 hodiny, z toho vyplývá, že nejdéle po 3 hodinách je potřeba opět v nějaké formě doplnit bílkoviny do těla.

 

Přednosti CFM Whey proteinů:

 • Vysoká biologická hodnota
 • Nedenaturované bílkoviny – metoda CFM
 • Bohatý na esenciální a neesenciální aminokyseliny
 • Vysoký obsah vápníku
 • Lahodná chuť
 • Příznivá cena
 • Snadná rozpustnost
 • Malé množství laktózy
 • Příznivý růst svalové hmoty

Hydrolyzovaný protein neboli WPH

Jedná se o enzymaticky upravenou syrovátkovou bílkovinu, obsahuje velké množství bílkovin (70-80 %) a velké množství lehce vstřebatelných aminokyselin. Tento produkt je enzymaticky štěpený na kratší peptidy. Dalo by se tedy říci, že je tzv. předtrávený, tudíž zbytečně nezatěžuje trávící soustavu a protein společně s aminokyselinami putují rovnou do svalů, tam kde je tělo nejvíce potřebuje. Už jen z tohoto vyplývá, že je vhodný ideálně do potréninkového koktejlu, kdy potřebujeme dodat tělu okamžité živiny a zabránit tak katabolismu.

Je také důležité sledovat stupně hydrolýzy proteinu. Stupně hydrolýzy jsou od 5 do 32, čím vyšší číslo, tím rychleji stravitelné bílkoviny produkt obsahuje, ale na úkor hořčí chuti. Ovšem v dnešní době pro výrobce už není problém tuto hořkost zamaskovat tak, že ji ani nepoznáte a pochutnáte si i na této rychle stravitelné bombě. Mnoho výrobců neuvádí stupeň hydrolýzy svého produktu a chtějí tímto způsobem šidit své zákazníky, protože mohou použít různé stupně hydrolýzy, které nemusí fungovat tak, jak potřebujete. Pokud tedy vidíte Hydro DH32, je to ten nejrychlejší protein dostupný na trhu a jste si jisti, že dáváte svému tělu to nejlepší.

Kdy tento protein ideálně užívat?

Hydrolyzát je rozhodně nejlepší užívat bezprostředně po tréninku, kdy tělo doslova prosí o aminokyseliny a bílkoviny do svalů, což tento produkt bez problémů zajistí. Další velmi dobrou možností je užít hydrolyzovaný protein ihned po probuzení. Je také možné hydrolyzátem nahradit koncentrát či izolát, ale to bych vám spíše nedoporučoval. Stejně jako bych se vyhýbal užívaní hydrolyzátu před spaním. Mé doporučení je užívat hydrolyzát nejlépe po tréninku a po probuzení.

 

Přednosti Hydro proteinů:

 • Naštěpený na kratší peptidy (okamžitě jde do svalů)
 • Vysoká hodnota esenciálních i neesenciálních aminokyselin
 • Nezatěžuje trávící soustavu
 • Obsahuje nedenaturované bílkoviny
 • Nárust čisté svalové hmoty bez nabírání tuků
 • Snadná rozpustnost

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Hořká chuť (pro někoho může být výhodou)

Závěr

Oba produkty jsou velmi kvalitně zpracovaný a mají mnoho způsobů využití. Velmi stručně jsem tu shrnul, v čem je přednost CFM Whey proteinu a v čem je přednost Hydro proteinu. Teď je jen na vás, pro jaký z nich se rozhodnete. Moje doporučení je takové, že přes den mezi jídly bych používal spíše CFM. Po tréninku bych zařadil hydrolyzát. Pokud vám nevadí vyšší cena hydrolyzátu, můžete ho používat i ráno po probuzení, je to osvědčené a funguje to. Pokud jste ovšem jen rekreační sportovec, rozhodně vám bude stačit obyčejný CFM Whey, jeho schopnosti v budování svalové hmoty jsou stejně tak dobré jako u hydrolyzátu. Hydrolyzát bych doporučil spíše jedincům, kteří kulturistiku berou vážně, nebojí se zainvestovat víc peněz do opravdové kvality a chtějí vidět výsledky.


Seznam použité literatury:

Michal Houfek

Mladý, začínající sportovec, kulturista s více než 7 letou praxí v oboru. Zároveň je to vysokoškolský student převážně zaměřený na zdravý životní styl

Podobné články

Liposomální vitamín C – až 25x lepší vstřebatelnost

SARMs

Základní Vitamíny pro naše tělo 2.díl

Základní Vitamíny pro naše tělo 1.díl