Jaký protein je potréninkovým ideálem?
Velmi dlouho nás zajímala a stále zajímá otázka, co máme dávat po tréninku, abychom co nejlépe zregenerovali, narostli na svalové tkáni, nebo jsme měli méně tuku. Názorů na doprovodnou suplementaci je mnoho. Jedna shoda však panuje, a to v proteinovém přípravku, který byste po výkonu měli využívat.
Jaký protein zvolit?
Možná znáte klasické rozdělení, kdy se rozhodujete ve výběru podle toho, jaká je stravitelnost proteinu, jaké je jeho množství nebo jaký je zdroj bílkoviny. To stejné by vás mělo zajímat i po výkonu a ve vztahu k povýkonnové suplementace. Důvod je jasný. Chcete po svém proteinu, aby se vám strávil co nejdříve, aby ve vaší krvi kolovaly využitelné látky téměř ihned po výkonu, a aby hlavně tento „proanabolický“ substrát dokázal zajistit nový růst použité svalové tkáně. Jaký tedy vybrat?
Nebudu vás dlouze napínat, jako ideální se v tomto případě jeví syrovátkový protein – vysoce biologický protein s rychlou dobou vstřebatelnosti, vysokým obsahem větvených aminokyselin. Tento protein původem z bílkovin mléka, se stal doslova jedničkou na trhu nejen ve vstřebatelnosti a využitelnosti, ale také a hlavně v použitelnosti právě po výkonu. Ve své koncentrované podobě (jako koncentrát) totiž nabízí ideální kombinaci cena / výkon / chuť. Jako izolát vás pak zbavuje strachu z nechtěného cukru a tuku i přes to, že si udržuje příjemnou smetanovou chuť, a jako hydrolyzát je doslova unikátem v rychlosti vstřebání.
Z výše uvedeného plyne, co by mohlo být tím ideálním proteinem po výkonu. Výhodnou volbou je hydrolyzát proteinového přípravku, a to právě díky tomu, že obsahuje aminokyseliny, dipeptidy, tripeptidy, které poskytují téměř okamžitý přestup do krevního řečiště. Není to však volba jediná. Ideální kombinace se nám totiž nabízí s pomalejším izolátem nebo koncentrátem syrovátkového proteinu. Ty poskytují středně dlouhý čas pro to, aby se dokázaly pozvolnou dodávkou aminokyselin k pracujícím svalům dostat až do útroby růstu svalové tkáně. Tím však nemusí naše snažení končit.
Z nedávného srovnání vyžití samotného syrovátkového proteinu ve vztahu k proteosyntéze a kombinace kaseinu se syrovátkovým proteinem ve vztahu k proteosyntéze, se jeví druhá varianta jako výhodnější. Kaseinový protein ideálně ve formě micelárního kaseinu se svojí šestihodinovou dobou vstřebání nabízí ještě větší prostor pro to, abyste udrželi anabolické prostředí podporující růst nové svalové tkáně a využití tuku jako energetického zdroje. Syrovátkový protein vs. kaseinový bychom měli přijmout v poměru 3:1.
Kdy ho přijmout?
Jedním z velmi častých dotazů je také otázka doby příjmu. Přijmout ihned nebo počkat? Velmi záleží na intenzitě tréninku, čím intenzivnější, tím pravděpodobně pomalejší návrat krve do pracujícího žaludku, proto vždy volte dobu 15-45 minut po výkonu. Právě ta se jeví jako ideální ve vztahu k zastavení katabolických procesů, nastartování anabolismu, i dostatečného návratu a sekrece trávících šťáv pro „nevznik“ nestrávených zbytků.
Jak vidíte, není vše černé a bílé. Dříve jsme si mysleli, že syrovátkový protein je tím nejlepším, co můžeme po výkonu přijmout. Nyní již víme, že kasein může být také více než výhodný. Není divu, sportovní výživa se posouvá, a my bychom se měli posouvat s ní.
Autor úvodní fotografie: Avalonshop.cz