SARMs

SARMs – o co tu jde?

Úvod

Skalní fanoušci kulturistiky možná o této skupině látek již něco málo slyšeli nebo četli, pro běžného člověka jde dost možná o pojem, který mu nic neříká. Výkon jako takový je cílem snad v každém sportu. Zlepšit čas, hodit dále, uzvednout více, vypadat lépe. Všechny tyto aspekty jsou jednou z možných definic sportovního výkonu. Každý chce být zkrátka lepší v tom, co dělá, co je jeho vášní. V počátcích profesionálního sportu v minulém století, byla možnost překonání světového rekordu na soutěži až 25%. S postupem času až do dnešní doby se toto procento drtivě zmenšilo, na několik málo setin procenta. Tato skutečnost značí jediné. Člověk se dostal na hranici svých fyzických možností, a každé, byť zanedbatelné zlepšení má doslova cenu zlata. Může poskytnout výhodu oproti soupeřům, může způsobit lepší umístění a může také pomoci vítězství. Člověk je tvor zkoumavý a proto se snaží vymyslet způsoby, jak ovlivnit výkon v pozitivním smyslu. Mnohdy bohužel za každou cenu, čehož je důkazem nejedna dopingová aféra v prostředí profesionálního sportu. Jednou z relativně nových možností jsou látky ze skupiny SARMs, o kterých se v tomto článku budeme bavit.

Vysvětlíme si:

 • Co to jsou SARMs
 • Jejich důvod užívání a rizika
 • Vliv na zdraví člověka
 • Pohled antidopingové agentury
 • Etická otázka užívání

Co jsou Sarms?

Pod zkratkou SARMs se ukrývá anglický název – selective androgen receptor modulators. Volně přeloženo do češtiny se jedná o látky, které působí na androgenní receptory (androgenní hormony jsou ty, které činí muže mužem, zejména tedy testosteron a jeho příbuzné deriváty) s cílem lepšího fyzického výkonu, respektive vzezření. Jedná se o skupinu látek podobnou steroidním hormonům, rozdílem oproti nim je to, že by neměly způsobovat řetězec reakcí, ke kterému může dojít v případě užívání steroidních hormonů. Řetězcem reakcí jsou na mysli zdravotní komplikace typu výskyt rakoviny, poškození jater nebo ledvin a různé další prokázané negativní účinky steroidních hormonů. K objevení SARMs došlo omylem, v devadesátých letech minulého století, když profesor James Dalton zkoušel vyvinout preparát, který měl být nápomocný v boji s rakovinou prostaty. Tehdy identifikoval molekulu andarin, což byl první SARM, který spatřil světlo světa. Účinek na rakovinu prostaty byl minimální, zatímco vliv na růst svalové hmoty byl zřejmý. Opustil tedy myšlenku vlivu na rakovinu a naplno se pustil do zkoumání vlivu právě na svalovou hmotu. SARMs jsou oproti steroidním hormonům užívány často ve formě tablet, což z nich činí pro mnohé spotřebitele přijatelnější způsob užívání.

Mezi nejznámější patří:

 • Andarin
 • Ostarin
 • Testolon
 • Ligandrol
 • Stenabolic

Důvod užívání ve sportu

Z předchozích slov poměrně srozumitelně plyne účinek na tvorbu svalové hmoty. Jelikož jsou SARMs selektivní, má se za to, že cíleně působí na kostní a svalovou tkáň, zatímco ostatní tkáně (srdce, orgány) by měly být nezasažené. Toto je hlavní rozdíl mezi SARMs a steroidními hormony, které často cílí i na jiné tkáně než je potřeba, což může znamenat zdravotní riziko. S tímto bodem souvisí i prevence sarkopenie. Jedná se o nemoc spojenou zejména s věkem. Dochází ke ztrátě svalové hmoty a ztrátě síly. Oba tyto aspekty mohou dost výrazně snížit kvalitu života, při sarkopenii hrozí například vyšší četnost pádů, horší koordinace pohybů a horší schopnost stabilizovat tělo při nečekané situaci. Dalším pozitivním účinkem je prevence osteoporózy (řídnutí kostí), což je problém zejména starší části populace, případně žen v období menopauzy. Při terapeutickém užívání došlo ke zmírnění tohoto onemocnění. Za zmínku stojí i vliv na libido. Někteří muži i ženy se potýkají se sníženým sexuálním apetitem po dosažení hranice středního věku, v tomto případě jim SARMs mohou být nápomocny.

Rizika SARMs

Žádný z webů prodávající tyto substance na Vás nebude křičet už při otevření eshopu, že se jedná o poměrně rizikovou skupinu látek. Ano, účinek není zdaleka tak drastický jako užívání anabolik, i tak ale nějaké vedlejší účinky najdeme.

Jedná se například o kožní problémy (akné), možné častější výkyvy nálad nebo potlačení tvorby vlastního testosteronu. Tyto negativní účinky jsou podobné, jako v případě steroidních hormonů, nicméně v mnohem menší míře.

Co je ale zásadním negativním účinkem, je zvýšené riziko infarktu, mozkové příhody, nebo zvýšení tlaku krve, což se úzce doplňuje s negativním vlivem na hladinu HDL cholesterolu, respektive její snížení ve prospěch LDL cholesterolu. Nízká hladina HDL cholesterolu versus LDL je prekurzorem vzniku právě výše uvedených rizik pro cévní systém.

Obdobně jako steroidní hormony, jsou i SARMs toxické pro játra, což ve svém prohlášení z roku 2017 uvádí americká Food & drug administration, která zmiňuje i výše popsané negativní účinky.

Celkový vliv na zdraví organizmu

Celkový vliv se hodnotí obtížně. Najdeme totiž zdravotní benefity, které mohou být velice užitečné, i za cenu možných rizik. Představme si tuto situaci jako váhy, kdy na jedné straně leží lepší kvalita života ve smyslu kvalitnějšího pohybu, pevnějších kostí a silnějších svalů, na druhé pak zmíněná zdravotní rizika. Záleží jenom na Vás, na kterou stranu se Vaše váhy překlopí. Někteří riziko podstoupí, pro jiné bude nepřijatelné. Pohled na zdraví organizmu je silně závislý na úhlu pohledu, ze kterého se každý dívá. Celkový vliv může být pozitivní i negativní.

Jsou SARMs legální?

Nejsou a nikdy nebyly. SARMs nejsou prodávány jako doplňky stravy, jak by možná leckdo čekal. Jejich nákup je možný, ale pouze pro vědecké účely a testování na zvířatech. To však nakupujícím zřejmě nijak nebrání v tom pořídit si SARMs a místo na svém psu otestovat účinek na sobě samém.

Pohled z hlediska sportovní etiky

Pokud jste sportovcem registrovaným v některé z federací, měli byste zbystřit. SARMs jsou řazeny mezi dopingové látky. Pokud by došlo k testování po závodě nebo v přípravném období a byly by nalezeny stopy užívání SARMs, problém je na světě. Hrozí minimálně několikaletý zákaz účasti na sportovních utkáních. Sportovec, který je opravdu sportovcem a ctí sportovní etiku by se měl těmto preparátům vyhnout obloukem. Amatérský sportovec se dopingové kontroly obávat nemusí, co ale musí je zvážit na základě předchozích informací, zda mu užívání přinese více benefitů nebo rizik.

Závěr

SARMs jsou zajímavou skupinou látek. Nepatří do skupiny ,,lehčí“ steroidy jak jsou mnohdy nazývány. Pokud o nich uvažuje člověk, kterého trápí některý z problémů, který může SARMs zmírnit, může to mít smysl. Pokud o užívání uvažuje klučina, který má 17 let a včera byl poprvé v posilovně, to smysl mít nebude. Je třeba mít na paměti, že většina těchto substancí vznikla pro terapeutické využití. To je řešení zdravotního problému, ne obvodu bicepsu. Vysoké dávky jsou pro terapeutické účely zbytečné a budou jenom zvyšovat toxicitu, se kterou se musí tělo vypořádat. Někdo může z užívání těžit benefity, někdo zase více riskuje, než může získat. Je to na zvážení každého, každopádně výkonnostní a profesionální sportovci ruce od SARMs pryč!

Autor článku Jiří Sup


Seznam použité literatury

 

 1. Selective Androgen Receptor Modulators (SARMs) – What Athletes Need to Know, 2015. Usada[online]. 18. 11. 2015 [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: https://www.usada.org/spirit-of-sport/selective-androgen-receptor-modulators-sarms-prohibited-class-anabolic-agents/
 2. FDA In Brief: FDA warns against using SARMs in body-building products, 2017. FDA[online]. 31. 10. 2017 [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: https://www.fda.gov/news-events/fda-brief/fda-brief-fda-warns-against-using-sarms-body-building-products
 3. SARMs Are This Year’s Big Muscle Drug. But Are They Safe?, 2020. Men’sHealth[online]. 2. 1. 2020 [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: https://www.menshealth.com/uk/building-muscle/a30197732/are-sarms-safe-complete-guide/
 4. CO TO JSOU SARMS? cz[online]. [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: https://www.bestsarms.cz/co-to-jsou-sarms/
 5. NEGRO-VILAR, Andrés, 1999. Selective Androgen Receptor Modulators (SARMs): A Novel Approach to Androgen Therapy for the New Millennium. The journal of clinical endocrinology & metabolism[online]. 1. 10. 1999, 1999(10), 3459-3462 [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: doi:10.1210/jcem.84.10.6122
 6. BHASIN, Shalender a Ravi JASUJA, 2010. Selective Androgen Receptor Modulators (SARMs) as Function Promoting Therapies. Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care[online]. 20. 7. 2010, 2010(7), 232-240 [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: doi:10.1097/MCO.0b013e32832a3d79
 7. MACHEKA, Steven B., Thomas D. CARDACIAB a Dylan T. WILBURN, 2020. Considerations, possible contraindications, and potential mechanisms for deleterious effect in recreational and athletic use of selective androgen receptor modulators (SARMs) in lieu of anabolic androgenic steroids: A narrative review. Steroids [online]. 2020(12) [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: doi:10.1016/j.steroids.2020.108753

SARMs – o co tu jde?

Úvod

Wykorzystanie SARM, czyli selektywnych modulatorów receptora androgenowego, przez kulturystów przyciągnęło uwagę branży hazardowej. Kasyna online dostrzegły równoległe zaangażowanie kulturystów dążących do szczytowej wydajności fizycznej i graczy dążących do strategicznej doskonałości. Ta zbieżność doprowadziła do tego, że kasyna online, w tym nawet kasyno online od 1 zł, badają umowy sponsorskie z kulturystami, którzy włączają SARM do swoich rutynowych ćwiczeń. Współpraca między kasynami online a suplementacją SARM wykracza poza poziom powierzchowny. Podobnie jak kulturyści rygorystycznie doskonalą swoje umiejętności fizyczne, gracze kasyn online konsekwentnie udoskonalają swoje strategie i techniki hazardowe. Wspólne dążenie do optymalizacji tworzy naturalne połączenie między tymi dwiema pozornie odmiennymi społecznościami. Wsparcie kasyn online dla sportowców sponsorowanych przez SARM pokazuje ich zaangażowanie w promowanie odpowiedzialnych praktyk hazardowych wraz ze zdrowszym stylem życia.

Skalní fanoušci kulturistiky možná o této skupině látek již něco málo slyšeli nebo četli, pro běžného člověka jde dost možná o pojem, který mu nic neříká. Výkon jako takový je cílem snad v každém sportu. Zlepšit čas, hodit dále, uzvednout více, vypadat lépe. Všechny tyto aspekty jsou jednou z možných definic sportovního výkonu. Každý chce být zkrátka lepší v tom, co dělá, co je jeho vášní. V počátcích profesionálního sportu v minulém století, byla možnost překonání světového rekordu na soutěži až 25%. S postupem času až do dnešní doby se toto procento drtivě zmenšilo, na několik málo setin procenta. Tato skutečnost značí jediné. Člověk se dostal na hranici svých fyzických možností, a každé, byť zanedbatelné zlepšení má doslova cenu zlata. Může poskytnout výhodu oproti soupeřům, může způsobit lepší umístění a může také pomoci vítězství. Člověk je tvor zkoumavý a proto se snaží vymyslet způsoby, jak ovlivnit výkon v pozitivním smyslu. Mnohdy bohužel za každou cenu, čehož je důkazem nejedna dopingová aféra v prostředí profesionálního sportu. Jednou z relativně nových možností jsou látky ze skupiny SARMs, o kterých se v tomto článku budeme bavit.

Vysvětlíme si:

 • Co to jsou SARMs
 • Jejich důvod užívání a rizika
 • Vliv na zdraví člověka
 • Pohled antidopingové agentury
 • Etická otázka užívání

Co jsou Sarms?

Pod zkratkou SARMs se ukrývá anglický název – selective androgen receptor modulators. Volně přeloženo do češtiny se jedná o látky, které působí na androgenní receptory (androgenní hormony jsou ty, které činí muže mužem, zejména tedy testosteron a jeho příbuzné deriváty) s cílem lepšího fyzického výkonu, respektive vzezření. Jedná se o skupinu látek podobnou steroidním hormonům, rozdílem oproti nim je to, že by neměly způsobovat řetězec reakcí, ke kterému může dojít v případě užívání steroidních hormonů. Řetězcem reakcí jsou na mysli zdravotní komplikace typu výskyt rakoviny, poškození jater nebo ledvin a různé další prokázané negativní účinky steroidních hormonů. K objevení SARMs došlo omylem, v devadesátých letech minulého století, když profesor James Dalton zkoušel vyvinout preparát, který měl být nápomocný v boji s rakovinou prostaty. Tehdy identifikoval molekulu andarin, což byl první SARM, který spatřil světlo světa. Účinek na rakovinu prostaty byl minimální, zatímco vliv na růst svalové hmoty byl zřejmý. Opustil tedy myšlenku vlivu na rakovinu a naplno se pustil do zkoumání vlivu právě na svalovou hmotu. SARMs jsou oproti steroidním hormonům užívány často ve formě tablet, což z nich činí pro mnohé spotřebitele přijatelnější způsob užívání.

Mezi nejznámější patří:

 • Andarin
 • Ostarin
 • Testolon
 • Ligandrol
 • Stenabolic

Důvod užívání ve sportu

Z předchozích slov poměrně srozumitelně plyne účinek na tvorbu svalové hmoty. Jelikož jsou SARMs selektivní, má se za to, že cíleně působí na kostní a svalovou tkáň, zatímco ostatní tkáně (srdce, orgány) by měly být nezasažené. Toto je hlavní rozdíl mezi SARMs a steroidními hormony, které často cílí i na jiné tkáně než je potřeba, což může znamenat zdravotní riziko. S tímto bodem souvisí i prevence sarkopenie. Jedná se o nemoc spojenou zejména s věkem. Dochází ke ztrátě svalové hmoty a ztrátě síly. Oba tyto aspekty mohou dost výrazně snížit kvalitu života, při sarkopenii hrozí například vyšší četnost pádů, horší koordinace pohybů a horší schopnost stabilizovat tělo při nečekané situaci. Dalším pozitivním účinkem je prevence osteoporózy (řídnutí kostí), což je problém zejména starší části populace, případně žen v období menopauzy. Při terapeutickém užívání došlo ke zmírnění tohoto onemocnění. Za zmínku stojí i vliv na libido. Někteří muži i ženy se potýkají se sníženým sexuálním apetitem po dosažení hranice středního věku, v tomto případě jim SARMs mohou být nápomocny.

Rizika SARMs

Žádný z webů prodávající tyto substance na Vás nebude křičet už při otevření eshopu, že se jedná o poměrně rizikovou skupinu látek. Ano, účinek není zdaleka tak drastický jako užívání anabolik, i tak ale nějaké vedlejší účinky najdeme.

Jedná se například o kožní problémy (akné), možné častější výkyvy nálad nebo potlačení tvorby vlastního testosteronu. Tyto negativní účinky jsou podobné, jako v případě steroidních hormonů, nicméně v mnohem menší míře.

Co je ale zásadním negativním účinkem, je zvýšené riziko infarktu, mozkové příhody, nebo zvýšení tlaku krve, což se úzce doplňuje s negativním vlivem na hladinu HDL cholesterolu, respektive její snížení ve prospěch LDL cholesterolu. Nízká hladina HDL cholesterolu versus LDL je prekurzorem vzniku právě výše uvedených rizik pro cévní systém.

Obdobně jako steroidní hormony, jsou i SARMs toxické pro játra, což ve svém prohlášení z roku 2017 uvádí americká Food & drug administration, která zmiňuje i výše popsané negativní účinky.

Celkový vliv na zdraví organizmu

Celkový vliv se hodnotí obtížně. Najdeme totiž zdravotní benefity, které mohou být velice užitečné, i za cenu možných rizik. Představme si tuto situaci jako váhy, kdy na jedné straně leží lepší kvalita života ve smyslu kvalitnějšího pohybu, pevnějších kostí a silnějších svalů, na druhé pak zmíněná zdravotní rizika. Záleží jenom na Vás, na kterou stranu se Vaše váhy překlopí. Někteří riziko podstoupí, pro jiné bude nepřijatelné. Pohled na zdraví organizmu je silně závislý na úhlu pohledu, ze kterého se každý dívá. Celkový vliv může být pozitivní i negativní.

Jsou SARMs legální?

Nejsou a nikdy nebyly. SARMs nejsou prodávány jako doplňky stravy, jak by možná leckdo čekal. Jejich nákup je možný, ale pouze pro vědecké účely a testování na zvířatech. To však nakupujícím zřejmě nijak nebrání v tom pořídit si SARMs a místo na svém psu otestovat účinek na sobě samém.

Pohled z hlediska sportovní etiky

Pokud jste sportovcem registrovaným v některé z federací, měli byste zbystřit. SARMs jsou řazeny mezi dopingové látky. Pokud by došlo k testování po závodě nebo v přípravném období a byly by nalezeny stopy užívání SARMs, problém je na světě. Hrozí minimálně několikaletý zákaz účasti na sportovních utkáních. Sportovec, který je opravdu sportovcem a ctí sportovní etiku by se měl těmto preparátům vyhnout obloukem. Amatérský sportovec se dopingové kontroly obávat nemusí, co ale musí je zvážit na základě předchozích informací, zda mu užívání přinese více benefitů nebo rizik.

Závěr

SARMs jsou zajímavou skupinou látek. Nepatří do skupiny ,,lehčí“ steroidy jak jsou mnohdy nazývány. Pokud o nich uvažuje člověk, kterého trápí některý z problémů, který může SARMs zmírnit, může to mít smysl. Pokud o užívání uvažuje klučina, který má 17 let a včera byl poprvé v posilovně, to smysl mít nebude. Je třeba mít na paměti, že většina těchto substancí vznikla pro terapeutické využití. To je řešení zdravotního problému, ne obvodu bicepsu. Vysoké dávky jsou pro terapeutické účely zbytečné a budou jenom zvyšovat toxicitu, se kterou se musí tělo vypořádat. Někdo může z užívání těžit benefity, někdo zase více riskuje, než může získat. Je to na zvážení každého, každopádně výkonnostní a profesionální sportovci ruce od SARMs pryč!

Autor článku Jiří Sup


Seznam použité literatury

 

 1. Selective Androgen Receptor Modulators (SARMs) – What Athletes Need to Know, 2015. Usada[online]. 18. 11. 2015 [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: https://www.usada.org/spirit-of-sport/selective-androgen-receptor-modulators-sarms-prohibited-class-anabolic-agents/
 2. FDA In Brief: FDA warns against using SARMs in body-building products, 2017. FDA[online]. 31. 10. 2017 [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: https://www.fda.gov/news-events/fda-brief/fda-brief-fda-warns-against-using-sarms-body-building-products
 3. SARMs Are This Year’s Big Muscle Drug. But Are They Safe?, 2020. Men’sHealth[online]. 2. 1. 2020 [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: https://www.menshealth.com/uk/building-muscle/a30197732/are-sarms-safe-complete-guide/
 4. CO TO JSOU SARMS? cz[online]. [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: https://www.bestsarms.cz/co-to-jsou-sarms/
 5. NEGRO-VILAR, Andrés, 1999. Selective Androgen Receptor Modulators (SARMs): A Novel Approach to Androgen Therapy for the New Millennium. The journal of clinical endocrinology & metabolism[online]. 1. 10. 1999, 1999(10), 3459-3462 [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: doi:10.1210/jcem.84.10.6122
 6. BHASIN, Shalender a Ravi JASUJA, 2010. Selective Androgen Receptor Modulators (SARMs) as Function Promoting Therapies. Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care[online]. 20. 7. 2010, 2010(7), 232-240 [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: doi:10.1097/MCO.0b013e32832a3d79
 7. MACHEKA, Steven B., Thomas D. CARDACIAB a Dylan T. WILBURN, 2020. Considerations, possible contraindications, and potential mechanisms for deleterious effect in recreational and athletic use of selective androgen receptor modulators (SARMs) in lieu of anabolic androgenic steroids: A narrative review. Steroids [online]. 2020(12) [cit. 2021-02-22]. Dostupné z: doi:10.1016/j.steroids.2020.108753

Jiří Sup

Mám ukončené bakalářské studium oboru regenerace a výživa ve sportu na Masarykově Univerzitě v Brně a pokračuji v navazujícím magisterském studiu oboru kondiční trenér. Baví mě téměř všechny sportovní aktivity, nepohrdnu kolektivními hrami, ani individuálními. Primárně se věnuji vzpírání, ve kterém závodím za TAK Hellas Brno. Zajímám se jak o pohyb, tak o stravu a doplňky výživy. Snažím se na sportovní trénink a stravu pohlížet racionálním způsobem, přičemž mým hlavním cílem je, aby byly tyto dva neoddělitelné aspekty pochopitelné pro co nejvíce lidí.

Podobné články

Hydro protein DH32

Green Jungle

Liposomální vitamín C – až 25x lepší vstřebatelnost

Základní Vitamíny pro naše tělo 2.díl