Nootropika – Boost your brain! 2.díl

V minulém díle Nootropika – Boost your brain! jsme si řekli, jak fungují procesy učení, jaké má fáze a co jsou to vlastně nootropika. V tomto díle se podíváme podrobněji na jednotlivé látky, které nám pomáhají udržovat mozek na té nejlepší úrovni.

Meklofenoxát

Meklofenoxát je první látkou, u které byly popsány nové psychoaktivní účinky. Na tomto základě začala být zkoumána nová skupina léků – právě nootropika. Kombinuje dvě části – diaminoethanol a chlorfenyl octové kyseliny. Toto spojení zajišťuje specifický vliv na paměť a neuronové dráhy. Tyto dvě látky spolu ve vzájemné kombinaci podporují metabolismus a uvolňování látek obsahujících neurotransmiter cholin. Meklofenoxát je vhodný pro starší pacienty a pro pacienty s poruchou paměti, jako Alzheimerova choroba, či stařecká demence. Důležitou funkcí je pak také zachytávání volných radikálů diaminoethanolem. Prozatím nebyly popsány žádné nebezpečné ani vedlejší účinky této látky. Jediným problémem je, že meklofenoxát může paradoxně vyvolat nespavost nebo dokonce až nadměrnou stimulaci. Není však vhodný pro epileptiky nebo pacienty s bipolární poruchou. Na pozoru v případě užívání této látky by měli být zejména sportovci, jelikož meklofenoxát je uveden na seznamu nepovolených látek, čili se jedná o doping. Hlavní funkcí je však odbourávání volných radikálů a ochrana mozkové tkáně při nedostatku kyslíku. Zvyšuje průtok krve mozkem a zlepšuje energetický metabolizmus mozku zvýšením aktivního transportu glukózy [6, 7, 8].

Pyritinol

Pyritinol ovlivňuje metabolismus proteinů a fosfolipidů v kladném slova smyslu. Zlepšuje paměť, učení a má pozitivní vliv na vyvíjející se mozek. Způsobuje zvýšenou syntézu proteinů a fosfolipidů a chrání membrány neuronů. Stejně jako meklofenoxát odstraňuje volné radikály. Chemicky se jedná o derivát vitamínu B6, ovšem bez jakýchkoliv podobných účinků. Stejně jako meklofenoxát se dobře vstřebává do mozku a zvyšuje ostražitost a bdělost. Další důležitou vlastností je ovlivnění metabolismu na buněčné úrovni. Stimuluje buněčný metabolismus a zachytávání volných radikálů, což chrání buněčné membrány. Hlavní účinek této látky je použití při léčbě funkčních poruch mozkové tkáně. Jedná se například o případy mrtvice nebo chirurgických zákroků v oblasti mozku. Pyritinol normalizuje obrat glukózy v mozku. Užívání pyritinolu zlepšuje bioenergetické procesy v organismu člověka. Proto je tato látka vhodná k léčení poruch metabolických procesů v nervové buňce. Jedná se obvykle o alkoholiky, toxikomany nebo u nemocných trpících aterosklerózou. Předepisuje se zejména v případech alkoholismu, dyslexie, poruch chování a intelektu u dětí. Ve srovnání s ostatními látkami, které mají nootropní efekt, prokázal pyritinol nejlepších výsledků jako eliminátor volných radikálů. Je také poměrně efektivní při léčbě kognitivních poruch. Zvyšuje také zásobování mozku glukózou a výsledky testů ukazují i významné zvýšení soustředěnosti, bdělosti a výkonnosti paměti [2, 4, 6, 8].

Piracetam

Piracetam a léky od něj odvozené jsou deriváty GABA – kyseliny gama-aminomáselné. Piracetam, meklofenoxát a i pyritinol mají velmi nízkou toxicitu. Piracetam se od ostatních liší svým postupem v organismu. Zatímco meklofenoxát a pyritinol se v organismu rozkládají na další metabolity, piracetam prochází organismem v nezměněné podobě. Hlavním efektem piracetamu je pozitivní vliv na zvyšování pozornosti. Jeho další vlastností je ochranné působení při hypoxii mozku, díky čemuž získává specifické uplatnění při ochraně mozkových buněk po otravě, úrazech, či při nervové chirurgii. Tyto vlastnosti piracetamu se dále využívají i při léčbě pacientů vysokého věku s vývojovými vadami. Piracetam způsobuje výrazné zlepšení stavu u pacientů trpících Alzheimerovou nemocí a senilní demencí Alzheimerova typu. Pozitivně ovlivňuje i dopaminergickou aktivitu mozku, která též souvisí s problémy stárnutí. Některé výzkumy potvrdily stimulaci levé hemisféry mozku. Levá mozková hemisféra obsahuje například i řečová centra a je tedy možno piracetam použít i pro léčbu dyslexie a jí podobných vývojových poruch u dětí. V centrální nervové soustavě aktivuje piracetam oblasti, které slouží ke zpracovávání informací. Tímto mechanizmem se vytvářejí nová a posilují starší nervová spojení. Zlepšuje zásobení kyslíkem, zvyšuje metabolismus glukózy v mozku a zvyšuje průtok krve mozkem. Proniká rychle do mozku, nemetabolizuje se a vylučuje se ve stejné podobě. Mechanický účinek spočívá v aktivaci bioenergetického metabolismu nervové buňky. Zvýšením využití glukózy se zvyšuje syntéza ATP a ADP a tím i energetický potenciál nervové buňky [4, 6, 7, 8].

Ještě pro Vás máme připravený poslední třetí díl tohoto článku, již brzy bude online.

 


Seznam použité literatury

1) FÁZE PROCESU UČENÍ, Studentske.cz [online]. [cit. 2018-07-23]. Dostupné z: http://www.studentske.cz/2007/08/fze-procesu-uen.html

2) CHALABALA, M. a kol. Encyklopédia farmácie. Martin: Osveta, 1991. ISBN 80-217-0260-5

3) HÖSCHL, C. a kol. Psychiatrie – učebnice pro vyšší zdravotnické školy, 1. vydání, Praha: Scientia medica,1997, 175 s. ISBN 80-85526-64-6.

4) KÜHNL, R. Chytré drogy. Praha: Adonai, 2000. 1. vydání. ISBN 80-86500-05-5.

5) PALEČEK, J.; Hampl, F. Farmakochemie. Praha: VŠCHT, 1997. 1.vydání. 206 s. ISBN 80-7080-308-8.

6) BENEŠOVÁ, O.; Krejčí, I.; Pavlík, A. Nootropic Drugs. Praha: Avicenum, 1991. 202 s. ISBN 80-201-0198-5.

7) Smart drugs aneb „chytré drogy“, Smartdrugs/chytré drogy [online]. [cit. 2018-07-23]. Dostupné z: http://www.smartdrugs.cz/

8) ČERVENKA F.; Jahodář L. Rostlinné metabolity jako nootropika a kognitiva. Česká a slovenská farmacie – časopis české farmaceutické společnosti a slovenské farmaceutické společnosti, 2006, roč. 55, č. 5, s. 219-227. ISSN 1210-7816

9) ČÍM NABITĚJŠÍ DEN, TÍM VÍC TOHO ZVLÁDNEŠ, Speed8 [online]. [cit. 2018-07-23]. Dostupné z: https://speed8.cz/

10) zdroj obrázků: www.pixabay.com

 

Jiří Sup

Mám ukončené bakalářské studium oboru regenerace a výživa ve sportu na Masarykově Univerzitě v Brně a pokračuji v navazujícím magisterském studiu oboru kondiční trenér. Baví mě téměř všechny sportovní aktivity, nepohrdnu kolektivními hrami, ani individuálními. Primárně se věnuji vzpírání, ve kterém závodím za TAK Hellas Brno. Zajímám se jak o pohyb, tak o stravu a doplňky výživy. Snažím se na sportovní trénink a stravu pohlížet racionálním způsobem, přičemž mým hlavním cílem je, aby byly tyto dva neoddělitelné aspekty pochopitelné pro co nejvíce lidí.

Podobné články

Hydro protein DH32

Green Jungle

Liposomální vitamín C – až 25x lepší vstřebatelnost

SARMs