Časté mýty a skutečnosti ve výživě

Mýty a fakta ve výživě

Mýty a fakta ve výživě nebo doplňcích stravy, to by mohlo být nekonečné téma. Problém je ten, že většina lidí věří všemu, co je na internetu napsáno a nesnaží se danou problematiku probrat hlouběji a zjistit, jak to doopravdy funguje. Tyto zavádějící informace ve fitness často bývají založeny na nejasných nebo špatně zpracovaných studiích, ze kterých se vyvodí špatné, a hlavně nepravdivé účinky. Takovýchto různých mýtů na internetu můžeme najít stovky, já tu pro začátek vybral 10 příkladů, které si tu podrobněji vysvětlíme, abyste se nemuseli dále obávat nějakých vedlejších nebo zdravý škodlivých účinků.

Sacharidy ve večerních hodinách

Musím říct, že tohle je patrně ten největší, nejvíce probíraný mýt, se kterým jsem se kdy setkal. Je až smutné, kolik lidí se tímto nepsaným pravidlem řídí, ale málokdo vlastně ví, že se sacharidů ve večerních hodinách nemusí vůbec obávat. Každý, koho znám mi vždycky tvrdil, že sacharidy se nemají jíst po páté hodině večerní, vlastně ani nevím, jak tento mýt mohl vzniknout, zřejmě se všichni obávali, že z toho rapidně ztloustnou…

Můžu vám ale říct, že já sám dlouhodobě konzumuji sacharidy ve večerních hodinách a nijak se to na mně nepodepisuje ve formě tukové tkáně. Vždyť vaše jídlo nepozná, kolik je zrovna hodin, v těle se bude chovat pokaždé stejně, nezáleží na tom, jestli si dáte rýži ráno, v poledne nebo večer. Celá tato problematika hubnutí je dána tím, že jednoduše přijímáme příliš velké množství kalorií, které naše tělo za den nedokáže spálit, to je ten důvod, proč člověk přibírá.

Moje rada je tedy taková, že se sacharidů večer rozhodně nemusíte bát, pokud máte dobře vyvážený jídelníček a víte, kolik kalorií můžete denně zkonzumovat tak stejně nepřiberete, rozhodně ne vinnou sacharidů.

Když hubnu, musím vynechat tuk

Hubnutí je sice primárně o tuku, nicméně o tom, který dokážete využít jako energetický zdroj pro vaše pochody v organismu. Hubnutí je tedy zejména hlavně o tom, jestli dokážete svoje tělo dostat do kalorického deficitu, aby dokázalo využít svoje vlastní zásoby tuku. Pokud bude právě v tomto stavu, tedy v negativní energetické bilanci, nebude mít důvod a ani prostor pro to, aby si ukládalo další zásoby, bude je muset naopak vydávat.

Pravda je tedy taková, že tuku můžete teoreticky zkonzumovat kolik budete chtít, musíte si jen dávat pozor na to, abyste vaše tělo udrželi v tzv. kalorickém deficitu.

Správné řešení: přijímejte 1 g/kg tuku denně a omezujte svůj energetický příjem ve formě sacharidů

Nasycené (saturované) tuky jsou nezdravé

Před několika lety se snažili odborníci na zdraví určit příčinu nadváhy, obezity a prudkého nárůstu srdečních onemocnění. Jako viníka zvolili právě nasycené (saturované) tuky, ale neuvědomili si, že lidstvo konzumovalo nasycené tuky ze zvířat a z mateřského mléka už od počátku věků. Strava kmenů Tokelajů, Masajů a Inuitů obsahuje více než 50 % nasycených tuků a vykazují výrazně lepší zdraví kardiovaskulárního systému.

Současné studie potvrzují, že nasycené tuky nemají nic společného se srdečními onemocněními, na rozdíl od rafinovaných olejů, hydrogenovaných tuků a cukrů.

Příjem velkého množství bílkovin poškozuje ledviny

Tohle je další mýt, který slýchám velice často, ale opět to není vůbec pravda. Současná vědecká studie tvrdí, že ani dlouhodobě zvýšený příjem bílkovin u zdravých lidí nemá žádný negativní vliv na ledviny. Bavíme se tu o rozmezí bílkovin mezi 1,5 – 2,2 g/kg a u sportovců dokonce až 3 g/kg. Ani takto vysoká konzumace bílkovin nemá žádné negativní účinky, stačí dodržovat tyto zásadní pravidla.

Nejdůležitější ze všeho je dodržovat pitný režim (při vyšším příjmu bílkovin je vhodné navýšit i příjem vody).
Nenavyšovat množství bílkovin skokově, ale postupně (při skokovém zvýšení by se opravdu zdravotní problémy mohly vyskytnout).

Nadbytečné množství kreatinu poškozuje ledviny a způsobuje vypadávání vlasů

Kreatin je ten nejvíce prostudovaný a nejbezpečnější doplněk stravy vůbec. Nemá žádné negativní vlastnosti, je to látka tělu vlastní (tělo si ji samo vytváří). Na druhou stranu tato informace o poškození ledvin má své opodstatnění, ale pozor by si měli dávat pouze lidé, kteří trpí nějakou nemocí ledvin anebo ti, kteří užívají diuretika.

Co se týká vypadávání vlasů, které je zapříčiněno kreatinem to se také vyvrátilo. Bylo provedeno mnoho studií v tomto ohledu a ani jedna z nich nevykazovala ani sebemenší vliv kreatinu na vypadávání vlasů.

Umělá sladidla mají karcinogenní účinky

Tady je nutné podotknout, že všechna sladidla musela být schválená v EU, to znamená, že prošla důkladným testováním a posouzením z hlediska zdravotní nezávadnosti a jsou tedy pro nás naprosto bezpečné, tedy alespoň v mezích doporučených dávek.

Poplašné zprávy o karcinogenních účincích byly založeny na výzkumu na laboratorních myších, kterým se podávaly extrémně vysoké dávky, kterým se běžný člověk nemůže ani zdaleka přiblížit.

Jako obyčejní uživatelé se žádných karcinogenních účinků nemusíme obávat a umělá sladidla si klidně dopřávat každý den.

Musím se vyhýbat cholesterolu!

Cholesterol je významnou složkou buněčných membrán, obsahuje proteiny, které cholesterol dostávají do krve. V krvi se cholesterol objevuje buď v podobě HDL, který přijímám hlavně z potravin a je pro naše tělo pozitivní, anebo v podobě LDL, jehož nadbytečné množství může ucpat cévy, a proto bychom se měli snažit o jeho snížení. Dát si ke snídani vajíčko (které také obsahuje cholesterol) se ale určitě bát nemusíte, i při dlouhodobé konzumaci žloutků či červeného masa se žádné nebezpečné navýšení cholesterolu odehrávat nebude nebojte.

Cholesterol v potravinách jako jsou vejce, maso, sýry apod. nemá nic společného s hladinou cholesterolu jedince v krvi. Mnohé studie naopak prokázaly, že cholesterol např. ve vejcích zvyšuje HDL “dobrý” cholesterol a není spojený s rizikem srdečních onemocnění.

Zhubnu jen díky cvičení!

Pokaždé, když slyším od nějakého člověka tuto větu, vykouzlí mi to úsměv na tváři, protože já sám vím, že to je prakticky nemožné. Dlouhodobě se špatný jídelníček prostě přetrénovat nedá, to je jednoduché. Pokud chcete efektivně zhubnout, budete muset alespoň trochu poupravit jídelníček, a hlavně se dostat do tolik probíraného kalorického deficitu.

Zásadní je se nepřejídat, jíst střídmě, ale pestře. Nároky na stravování nejsou zase tak veliké, aby se nedaly naučit. Navíc zvýšená tělesná aktivita může vést k fyzickému vyčerpání, přetížení kloubů, kostí, ke vzniku křečí nebo zranění. S cvičením se musí začínat pomalu a postupně, to samé platí i u změny jídelníčku.

Jsem tlustý kvůli genetice

Oblíbená věta spousty lidí, ale pravda je taková, že každý může zhubnout. Je pravda, že někdo má v tomto ohledu život jednodušší, a někdo musí vynaložit hodně snahy, a prokázat velkou motivaci, aby zhubnul. Ale ta myšlenka, že zrovna vy nemůžete zhubnout, je pouze výmluva (jedinou výjimkou jsou zdravotní problémy a jimi způsobená obezita). Navíc jen málokdy je tloušťka opravdu v genech, spíše si přebíráme rodinné návyky špatného životního stylu, špatně se stravujeme a neradi sportujeme.

Pokud se snažíte zhubnout, ale nejde to, kontaktuje odborníka, konzultujte, zda postupujete správně.

10. Doplňky stravy udělají veškerou práci za nás

Je pravda, že bez doplňků stravy to dnes již bohužel nejde. Pokud si představíme současnou kvalitu potravin, které máme dnes k dispozici, tak to není v tom nejlepším stavu. Je tedy nutné svoji běžnou výživu lehce doplnit. Ale i přesto si nemyslete, že doplňky stravy zachrání vaše špatné stravovací návyky nebo snad opraví chyby, které ve výživě děláte. Doplňky stravy jsou stále jen doplňky, nic víc.

Po doplňcích stravy sáhněte až v té době, kdy budete mít sestavený kvalitní jídelníček a kvalitní trénink. Nemá cenu řešit doplňky stravy, které používají profesionálové, když nemáte správně ani svůj vlastní jídelníček. Nejprve se podívejte kriticky na svoji stravu a až poté hledejte řešení, jak ji obohatit.


Seznam použité literatury:

VAŠÁKOVÁ, Martina. aktin: 50 nejčastějších mýtů o hubnutí (I. část) [online]. 2012 [cit. 15.11.2018]. Dostupný na WWW: https://aktin.cz/2250-50-nejcastejsich-mytu-o-hubnuti-i-cast

ROUBÍK, Lukáš. kulturistika.ronnie: Nutri-mythbusters: Sportovní doplňky stravy [online]. 23.10.2018 [cit. 15.11.2018]. Dostupný na WWW: https://kulturistika.ronnie.cz/c-31047-nutri-mythbusters-sportovni-doplnky-stravy.html

CAHA, Jan. aktin: 4 mýty ve fitness výživě [online]. 2015 [cit. 15.11.2018]. Dostupný na WWW: https://aktin.cz/3566-4-myty-ve-fitness-vyzive

NEZNAMY. holfit: Mýty a fakta [online]. [cit. 15.11.2018]. Dostupný na WWW: http://holfit.cz/myty-a-fakta/

 

 

Michal Houfek

Mladý, začínající sportovec, kulturista s více než 7 letou praxí v oboru. Zároveň je to vysokoškolský student převážně zaměřený na zdravý životní styl

Podobné články

Antibiotika, zdravá střeva, účinky, mikroflóra střev…

Proč komerční proteinová dieta (ne)funguje?

Intermittent Fasting aneb jak funguje přerušovaný půst

Jak přírodně zvýšit hladinu TST, 2.část