Zelený čaj vs káva

Zelený čaj nebo káva

Zelený čaj i kávu určitě konzumuje každý z nás, ranní káva je pro většinu lidí takový rituál, který nám pomůže nastartovat se na začátku dne, nabudí nás, dá nám energii, dokonce nám může zlepšit náladu a mnoho dalšího. Zelený čaj nám naopak může pomoci relaxovat po náročném dni. Nejnovější studie tvrdí, že káva i zelený čaj jsou na celém světě ty nejvíce konzumované nápoje. Pojďme si tedy říci, v čem se liší, jaké jsou jejich účinky a kdy je ideální čas pro konzumaci.

Káva

Tou největší předností kávy je samozřejmě obsah kofeinu. Kvůli kofeinu kávu vlastně pijeme, povzbuzuje nás a dává nám energii v krátkodobém intervalu. Kofein v kávě probouzí hlavně náš krevní oběh a činnost srdce, snižuje náš pocit únavy a ospalosti, dokáže nám taky posílit činnost nervového systému. Právě kofein z kávy je ten nejoblíbenější stimulační prostředek pro spalování tuku. Dodává nám okamžitou energii, okamžité probuzení a nastartuje metabolismus, dodává nám koncentraci a energii, kterou potřebujeme. Doporučuje se dávkovat kofein před náročnou fyzickou či psychickou aktivitou, nejlépe 30 minut před tréninkem. To ale nejsou všechny výhody, kofein nacházející se v kávě, nám dokáže zvětšit i intenzitu tréninku, posunout práh bolesti a zlepšit schopnost regenerace svalů (což ocení hlavně siloví sportovci). Aby toho nebylo málo, káva je také bohatý zdroj antioxidantů, minerálů a vitamínů. Je vhodná i do diety, protože neobsahuje prakticky žádné kalorie.

Přednosti:

 • Obsahuje rychle vstřebatelný kofein, dodává okamžitou energii, snižuje pocit únavy, ospalosti
 • Posiluje činnost nervového systému
 • Je to antioxidant, obsahuje mnoho vitamínů a minerálů
 • Zvyšuje intenzitu tréninku
 • Posunuje práh bolesti
 • Zlepšuje schopnost regenerace svalů
 • Neobsahuje žádné kalorie
 • Podporuje spalování tuku

Pokud neradi pijete kávu, je tu také možnost suplementace v tabletách (Sizeandsymmetry Caffeine). Kofein v tabletách je velmi oblíbená forma konzumace mezi profesionály, protože nám zbytečně nezatěžuje žaludek a má perfektní vstřebatelnost. Je to také výborná alternativa pro lidi, kteří jsou v dietě nebo kteří nemají rádi hořkou kávu a nemůžou si ji nijak ochutit. Pokud je vaším cílem maximální spalování tuku, doporučuji společně s kofeinem užívat i Synephrin (Sizeandsymmetry Synephrine), který positivní účinky kofeinu ještě mnohonásobně zvětší a vy tak budete z těchto účinku těžit ještě mnohem víc.

Při konzumaci kávy (kofeinu) je nutno zvýšit svojí denní spotřebu vody, je také nutné dávat si pozor na předávkování kofeinem. Předávkování kofeinem by mělo opačné účinky na tělo a velmi těžce by se od kofeinu odvykalo. Odnesla by to nejen vaše psychika, tréninky ale i vaše okolí a přátelé. Proto doporučuji abyste si na to dali pozor, konzumovali společně s kávou hodně tekutin (nejlépe čistou vodu) a nepřekračovali denní dávku 400mg kofeinu.

Zelený čaj

Málo lidí ví, že i čaj obsahuje kofein. Je to ale jiný druh kofeinu, než který se nachází v kávě, dalo by se říci, že je pro tělo výhodnější. Tento druh kofeinu se do těla uvolňuje pomaleji a působí o něco déle. Další výhodou je, že nedráždí žaludeční stěny, povzbuzuje nervovou soustavu, a dokonce nám může pomoct při hubnutí (pozitivně ovlivňuje metabolismus). Zelený čaj ještě navíc obsahuje další látky tzv. alkaloidy. Tyto látky mají účinky podobné kofeinu. Konzumace zeleného čaje je tedy vhodná při mentální činnosti, přináší koncentraci, snižuje únavu, zlepšuje reflexy a navozuje duševní pohodu. Zelený čaj je také výborným antioxidantem pro tělo, pomáhá nám udržet normální hladinu glukózy v krvi i normální činnost kardiovaskulárního systému. Zdá se to být až zázračný nápoj, ale všeho moc škodí, proto pití zeleného čaje prokládejte obyčejnou vodou (aby nedošlo k předávkování).

Přednosti zeleného čaje:

 • Obsahuje kofein, který se do těla uvolňuje pomaleji (přirozenější pro tělo)
 • Povzbuzuje nervovou soustavu
 • Pozitivně ovlivňuje metabolismus lipidů, snižuje tukové rezervy
 • Přispívá k lepší mentální činnosti (zlepšuje koncentraci, zmenšuje únavu atd.)
 • Výborný antioxidant
 • Pomáhá k normální činnosti kardiovaskulárního systému
 • Udržuje normální hladinu glukózy v krvi
 • Neobsahuje žádné kalorie

Zelený čaj můžeme opět konzumovat i ve formě suplementů (viz Sizeandsymmetry Green Tea). Tato forma zeleného čaje je jednodušší k používání, je výhodná pro lidi, kteří například pospíchají a nemají čas. Je také výhodnější pro lidi, kteří nemají rádi chuť zeleného čaje, a přesto chtějí těžit z mnoha jeho výhod. Tablety obsahují veliké množství extraktu ze zeleného čaje, a je 100 % přírodní, takže se nemusíte bát, že byste byli nějak ošizeni, právě naopak, řekl bych, že to v sobě nese jen samé výhody, jen si opět musíme dávat pozor na příliš velké dávky. Zde bych doporučoval nepřekračovat výši 2 tablet, což je 600mg extraktu zeleného čaje.

Závěr

Káva i zelený čaj jsou pro naše tělo velmi zdravé nápoje a při optimálním užívání nemají žádné negativní účinky na tělo a mohou vám jen pomoci. Obojí má svoje výhody i nevýhody a je jen na vás, jak s těmito informacemi naložíte. Mé doporučení je takové, že byste neměli podceňovat pitný režim, protože to je u užívání kofeinu i zeleného čaje velmi důležité. V tomto článku jsme si shrnuli základní rozdíly mezi kávou a zeleným čajem, jejich konzumací, rozebrali jsme si jejich výhody a nebezpečí předávkováním. Teď alespoň víte, v čem se tyto produkty liší a jak je správně užívat. Přeji vám hodně štěstí, a abyste s těmito informacemi dobře naložili a pomohlo vám to ve vašem dalším snažení.

 


 Seznam použité literatury:

 


Autor článku Michal Houfek

Michal Houfek

Mladý, začínající sportovec, kulturista s více než 7 letou praxí v oboru. Zároveň je to vysokoškolský student převážně zaměřený na zdravý životní styl

Podobné články

Liposomální vitamín C – až 25x lepší vstřebatelnost

SARMs

Základní Vitamíny pro naše tělo 2.díl

Základní Vitamíny pro naše tělo 1.díl